Független pénzügyi tanácsadás, biztosítás, befektetés, lakástakarék, hitel - megkeressük a Rád szabott megoldást!

9021 Győr

Jókai u. 13-17. V. em. 68.

Neked szinte mindig

Előzetes egyeztetés alapján

hitel

Hitelek - mit tegyél és mit ne?

Veszélyhelyzet - hitelezési változások
Törlesszek vagy ne?
Mi van a személyi kölcsönökkel?

A veszélyhelyzet kihirdetését követő gazdasági intézkedések között a fennálló hitelekre vonatkozó törlesztési moratóriumot, a fogyasztási hitelekre vonatkozóan pedig kamatplafont hirdetett meg a kormány. Cikkünkben ezek ügyfeleinkre vonatkozó hatásait elemezzük.

A hiteltörlesztési moratóriumról

A járvány miatti kihirdetett veszélyhelyzetben meghozott intézkedések egy része kifejezetten gazdasági jellegű. Kormányrendelettel felfüggesztésre került a hitelek törlesztése. Ha hiteled van, döntést KELL hoznod!

A hitelek, lízingszerződések törlesztési moratórium alá kerülnek. Mit jelent ez? A bankok, lízingcégek azonnali hatállyal felfüggesztették a hitelek törlesztését. A moratórium jelenleg december 31-ig érvényes, de meghosszabbítható. Ez magánszemélyekre és cégekre is vonatkozik.

Mit kell tenned? Ha van fennálló hiteled, aminek törlesztése most esedékes, a törlesztési kötelezettséged megszűnt, nem kell kamatot és tőkét fizetned. A hitel futamideje meghosszabbodik a moratórium időtartamával. (A moratórium a folyószámlahiteleket, hitelkártyákat nem érinti, hiszen ezeknek nincs törlesztőrészlete és általában lejárata sem.)

Kérdés, hogy jól jársz-e ezzel? A jogszabály ugyanis döntési helyzet elé állít. Ha élni akarsz a türelmi idővel, semmit nem kell tenned, nem kell kérned a felfüggesztést, teljesen logikusan, hiszen nem az a cél, hogy a hitelezők most megrohanják a bankokat és felfüggesztést kérjenek. A moratórium azonnal, és mindenkire kiterjed. De dönthetsz úgy, hogy mégis fizetsz! Ehhez viszont neked kell lépned és jelezni a banknak, ha nem élsz a felfüggesztéssel. Itt sem érdemes rögtön a bankba rohanni, sőt remélhetőleg egyáltalán nem kell személyesen bemenned, de ez még nem alakult ki.

Hogy miért tennél ilyet? A törlesztési moratórium nem jelenti fizetési kötelezettségek elengedését, csak halasztását. Ha most 9 hónapra felfüggesztésre kerül egy hitel törlesztése, az azt jelenti, hogy egy egymillió forint összegű, 15%-os kamatozású személyi kölcsön esetében 112 ezer forinttal nő a tartozás. Ez nem jelenti azt, hogy azonnal nőnének a törlesztőrészletek, hiszen a futamidő meghosszabbodik. Ha futamidő csak annyival tolódna ki, mint amennyi ideig a törlesztés felfüggesztésre kerül, ez azt jelentené, hogy ennyivel meg fog nőni a kötelezettséged, tehát jelentősen emelkedhet a törlesztőrészleted.

Az MNB viszont később kiadott egy állásfoglalást, amely szerint a törlesztőrészletek nem növekedhetnek. Ez viszont csak úgy valósulhat meg, ha a moratórium után a moratóriumot idejét meghaladó idővel nő a futamidő, tehát nem 9 hónappal, hanem ennél hosszabb idővel tolódik el a hitel lejárata. Az biztos, hogy a visszafizetendő hitel 

Egy szó, mint száz, mérlegelned kell! Ha olyan a munkád, amit veszélyeztet a vírushelyzet, elvesztheted a munkádat, jövedelem nélkül maradsz vagy lecsökken a jövedelmed, valószínűleg nincs jobb megoldás, mint élni a moratóriummal. 

Viszont az is lehet, hogy olyan a munkád, amit nem veszélyeztet ez a járványhelyzet (mondjuk gyógyszertárad van, hogy mást ne mondjak). Ez esetben lehet, hogy meg kell fontolni a törlesztés folytatását. Nyilván érhet egyéb baj is, mint a munkád elvesztése, pl. téged is utolérhet a betegség. Ezzel is számolni kell, hiszen ez is jelentős jövedelem-kiesést okozhat. Rosszabb forgatókönyvet itt nem emlegetnénk, arra nem a hiteltörlesztési moratórium kérdését kell mérlegelni…

Mi ehhez egyet tudunk felajánlani: nagyon szívesen segítünk végiggondolni a lehetőségeidet és közösen megtalálni a Számodra megfelelő megoldást.

 

A kamatplafonról

A hitelezést érintő másik fontos rendkívüli intézkedés kamatplafon bevezetése a fogyasztási hitelekre, ahogy az eredeti bejelentés szólt. Ez a jelzáloggal nem fedezett hitelekről, azaz a személyi hitelekről szól, de ide sorolandók a folyószámlahitelek és a hitelkártyák is. Ezekre mindeddig nem vonatkozott semmilyen szigorú kamatszabályozás (az MNB mondjuk a folyószámlahiteleknél előírt eddig is egy 39%-os plafont), de most a kormány kamat, sőt THM-plafont vezetett be. Ez a meglehetősen drasztikus lépés azt jelenti, hogy ezen hitelek THM mutatója legfeljebb 5 százalékponttal haladhatja meg a jegybanki alapkamatot. Ez most 0,9%, tehát a személyi kölcsön THM-mutatója legfeljebb 5,9% lehet. Az eddigi hitelkamatok a legnagyobb kedvezményekkel is 10% fölött voltak, néhol a 20%-hoz jóval közelebb.

A bankokat váratlanul érte a bejelentés. Egy új hitelkonstrukció kidolgozása általában legalább heteket vesz igénybe egy banknál, így első pillanatban szinte minden bank felfüggesztette a személyi kölcsönök folyósítását. Már van olyan bank, amelynél lehet beadni kölcsönigénylést, de sok helyen egyelőre erre sincs lehetőség. A részletek kidolgozása még ott sem fejeződött be, ahol már befogadnak hitelkérelmet…

Ráadásul az intézkedés nem kizárólag a személyi kölcsönöket érinti, hanem a többi, jelzáloggal nem fedezett lakossági hitelt is, mint pl. a hitelkártyákat vagy éppen a folyószámlahiteleket. Csak hát tudni kell, hogy a hitelkártyák eddigi THM értéke akár 40% körül is lehetett, így erősen kérdéses, hogy egyáltalán lesz-e olyan bank, amely 5,9%-os THM mellett tud hitelkártyát ajánlani. De hasonló a folyószámlahitelek helyzete is, a 23-24 %-os THM eddig kimondottan kedvezőnek volt mondható. Nagy kérdés, hogy lesz-e bank, amelyik 6% alatti THM mellett tud ilyen hitelt nyújtani.

Sokakban felmerülhet az az ötlet, hogy most lesz érdemes fennálló hiteleik kiváltásán gondolkodniuk, hiszen egy 18%-os személyi kölcsönt vagy egy 25 %-os folyószámlahitelt egy 5,9%-os új hitellel kiváltani nagyon kedvező, csak ez egyrészt nincs összhangban azzal a céllal, hogy az emberek ne rohanják meg a bankokat, másrészt erősen kérdéses a bankok reagálása a kialakult helyzetre. Azt azonban tudni kell, hogy a rendelkezés ugyanakkor annyiban időkorlátos, hogy a bankok nem feltétlenül a teljes futamidőre rögzítik ezt a kedvező kamatot, mert ilyen kötelezettség csak december 31-ig terheli őket. Azt viszont egyelőre nem látjuk a konstrukciók hiányában, hogy mi történik a kamatokkal az év vége után…

Mi azt tanácsoljuk, hogy várjuk meg, amíg a bankok „magukhoz térnek” és ténylegesen kijönnek az új konstrukciókkal. Amint lesznek érdemi információink a fogyasztási hitelekről, hírlevélbenFacebook oldalunkon tájékoztatni fogunk, aztán majd megbeszéljük, hogy mi a Neked megfelelő megoldás!

 

Ha bejegyzésünket hasznosnak találtad és mások számára is fontosnak gondolod, kérjük, juttasd el ismerőseidnek. Ha a továbbiakban is szeretnél értesülni szakmai híreinkről, iratkozz fel hírlevelünkre, keresd fel és lájkold Facebook oldalunkat. Ha pénzügyi kérdésekben segítségedre lehetünk, írj nekünk, hívj fel bennünket, kérd visszahívásunkat, készséggel állunk rendelkezésedre!

Visszahívás kérése

    Leave a Comment

    Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

    Találkozzunk a Facebookon is!